V aktuálnej dobe hybridné práce sú veľkým rizikom pre prezentovanie nielen tradiční zabijaci pozornosti, ako je nudný obsah a podanie alebo príliš veľa neprehľadných dát, ale najmä technická stránka veci, ktorá je na vybavenie a zručnosti o niečo náročnejšia ako kedy predtým. Je potrebné sa vyvarovať najmä problémov s kompatibilitou a pripojením, pokiaľ nechcete pochovať dobrý nápad, projekt alebo zámer nevhodnou formou prezentácie alebo hlúpou chybou.

Obsah je vždy kráľ - slabý kráľ nevládne

Či ste prítomný fyzicky na mieste, pripájate sa online z domu alebo prechádzky po lese, prezentácia má 2 alebo 20 minút, jedno platí vždy - mala by mať vysokú úroveň po obsahovej stránke, jasný koncept a zámer. Preto by ste mali mať pred tým, než začnete hovoriť alebo vsádzať dáta do PowerPointu, ujasnené, čo chcete povedať, z čoho vyjdete a kam chcete prezentáciu smerovať. Bez toho najlepšie technicky alebo rétoricky zvládnutá prezentácia nesplní svoj účel.

Nefunkčná technika – v hybridnej dobe najväčší zabijak

Ako prezentáciu spoľahlivo zabiť ešte skôr, ako začnete? Pokiaľ ju zahájite technickými problémami. „V éře, kdy už je většina meetingů hybridní, ať už se jedná o prezentování naživo, online ale třeba i z auta, je to samozřejmě o něco náročnější. Může se stát, že na úvod předvedete etudu připojování k projektoru nebo zviditelnění obsahu na sdílené online ploše, která vám nepřidá na kreditu ani sebevědomí. Je dost možné, že si účastníci budou pamatovat pouze toto. Je proto klíčové mít připravené technické řešení, které vás z takového průšvihu dostane,“ hovorí Michal Černý zo spoločnosti Mersive.

Technické problémy môžu byť najrôznejšieho charakteru – od neschopnosti sa pripojiť k projektoru alebo videokonferencii, cez nekvalitné a vypadávajúce pripojenie, až po problémy s ovládaním prezentácie v online priestore. Každopádne by ste na ne mali byť pripravení a vedieť, ako ich riešiť, pretože inak vás rozhodia a celé to ovplyvní kvalitu vašej prezentácie. Najlepšie samozrejme, keď tieto problémy vôbec nevzniknú, čoho docielite kvalitnou prípravou a spoľahlivým vybavením.

Nevýrazný prejav, absencia kontaktu s poslucháčmi

Nezabudnite, že aj keď máte kvalitný obsah, forma oznámenia je nemenej dôležitá. A v čase hybridnej je navyše potrebné formu prispôsobiť všetkým poslucháčom, či už sú vedľa vás alebo pripojení online.
Na začiatku je vždy účelné interaktívnym spôsobom vtiahnuť obecenstvo do deja, a pokiaľ je prezentácia dlhšia, treba ju občas prerušiť odľahčením. Najčastejšou chybou ľudí, pre ktorých nie je prezentovanie denným chlebom, je presvedčenie, že najistejšie je pripraviť si skvelú podrobnú prezentáciu, a tú potom poslucháčom v podstate prečítať. Venujte tiež osobitnú starostlivosť jednotlivým skupinám, obracajte sa výslovne k tým, ktorí sú fyzicky prítomní a potom aj explicitne k online publiku. Online publiku potom venujte extra starostlivosť, pretože udržať jeho pozornosť je ťažká disciplína.

Podcenenie grafiky

Dôležité je oznámenie, ale pokiaľ k jeho komunikácii používate prezentáciu, je dôležitá aj jej grafická podoba. Odfláknutá alebo amatérska vizuálna podoba má na ľudí emotívny dopad – vnímajú ju ako podcenenie ich dôležitosti alebo významu prezentácie ako takej. Preto je nutné sa vyvarovať napríklad vkladaniu obrázkov v zlom rozlíšení, nakrivo alebo použitiu fotiek s vodoznakom fotobanky. Tiež pozor na premrštené uplatnenie klipartov a klišé typu fotografie podaných rúk.
Myslite aj na to, že ten, kto je pripojený online, nemusí mať vždy pred očami to, čo ukazujete priamo fyzicky v miestnosti. Napriek tomu aj tento poslucháč by mal dostať svoju porciu zaujímavých informácií.

Neprehľadnosť a zložitosť

„Mám veľa dát, tak to všetko uplatním“, prípadne „grafy sú komplexné, všetko vysvetlím pomocou nich“ – to je uvažovanie zrejmé najmä z prezentácií odborníkov, a nezáleží na tom, či z odboru IT, štatistiky či sociológie. Dôsledkom je zahltenie poslucháčov faktami, ktoré im bez vysvetlenia súvislostí alebo významu nezostanú v pamäti – teda pokiaľ ich po druhej vete neprestanú vnímať vôbec. S grafmi a tabuľkami v prezentácii sú aj ďalšie problémy. Ľudia vedení snahou vytvoriť čo najkomplexnejšie znázornenie vyrobia taký zložitý obrazec, že obecenstvo, ktoré ho vidí premietnutý alebo zmenšený v tlačenej prezentácii, nemá vôbec šancu ho rozkľúčovať. A ešte jeden častý prehrešok na ťarchu prehľadnosti – mnohoúrovňové odrážky a číslovanie, najlepšie rozložené na viacero snímok.

Mnoho lidí má z prezentování obecně obavu, a když se k tomu přidají technické problémy, je to pro ně učiněný horor. A doba, kdy je velké množství schůzek a prezentací zčásti online a zčásti fyzického charakteru, vše ještě komplikuje,“ hovorí Ján Dvořák, riaditeľ Počítačovej školy GOPAS a dodáva:. „Základem je vyvarovat se popsaných chyb, a také osvojit si několik technik, které přednášejícímu pomohou zbavit se ostychu. Nejúčelnější cestou je absolvovat školení, kde získáte potřebné znalosti a také cennou živou zpětnou vazbu přátelsky naladěného publika i rady zkušeného školitele.“