Organizácia DASA (DevOps Agile Skills Association), ktorá patrí medzi celosvetovo najznámejších poskytovateľov vzdelávania v DevOps, práve spúšťa novú verziu školení DASA DevOps FundamentalsTM. Táto nová verzia 3.0 prináša rad úprav a doplnení, ktoré účastníkom uľahčia porozumenie praktikám DevOps a tiež uľahčia ich zavádzanie do praxe.
Najväčšou zmenou oproti pôvodnej verzii 2.0 je zmena štruktúry kurzu. Po novom je kurz štruktúrovaný podľa konceptu „CALMS“. „CALMS“ teda Culture - Kultúra, Automation – Automatizácia, Lean – Zoštíhľovanie, Measurement – Meranie, Sharing – Zdieľanie a poskytuje holistický prístup k DevOps. Nesústreďuje sa teda len napríklad na DevOps nástroje či iba procesy, ale pomáha tiež s pochopením a zmenami firemnej kultúry, meraním prínosov pri DevOps transformáciách a ďalšími aspektmi, ktorým je nutné venovať pozornosť na dosiahnutie prínosov DevOps.
Ďalšie významné doplnenie je väčšia pozornosť konceptu Serverless computing. Kurz uvádza vysvetlenie serverless vrátane príkladov, ako je využívanie Amazon AWS Lambda funkcií. Tieto funkcie a serverless architektúra vo všeobecnosti ponúkajú organizáciám veľmi rýchlu škálovateľnosť a pomáhajú napríklad v situáciách, kedy sa organizácia stretáva s veľkými výkyvmi v požiadavkách na infraštruktúru. Čo môžu byť nepravidelné nápory na webové stránky a potom zase obdobie bez vyťaženia. Pokiaľ organizácia využije AWS Lamda funkcie, nemusí si udržiavať a platiť stálu infraštruktúru pre prípad týchto nepravidelných náporov, ale platia len náklady počas náporu. Toto je iba jedna z radu výhod využívania serverless.
Nová verzia DASA DevOps FundamentalsTM 3.0 tiež venuje väčšiu pozornosť konceptu Site Reliability Engineering (SRE) pôvodne využívanom v Googli, ale pre svoj unikátny prínos teraz celosvetovo rozšírenom. Jeho podstatou je využívanie praktík softvérového inžinierstva v IT prevádzkach a dôsledné meranie služieb a infraštruktúry.
Vyššie uvedené koncepty predstavujú iba malé percento obsahu celého obsahu kurzu. DASA DevOps FundamentalsTM 3.0 obsahuje samozrejme aj ďalšie klasické DevOps praktiky ako sú mikroslužby, CD – Continuous Delivery: Nepretržité dodávky, produktovo orientované tímy a ďalšie.
DevOps Introduction (DEVOPSI)
DevOps Fundamentals (DEVOPSFT)
DevOps Product Owner + certifikačná skúška (DEVOPSPOT)
DevOps Professional - Enable and Scale + certifikačná skúška (DEVOPSPT)
• DevOps inžinieri
• Vlastníci produktov
• Integrační špecialisti
• Prevádzkoví manažéri
• Manažéri riadenia incidentov a zmien
• Systémoví administrátori
• Sieťoví špecialisti
• Manažéri
• Architekti infraštruktúry a systémov
• Testeri
|
Martin Vitouš Martin Vitouš je konzultant, lektor, mentor a kouč. Stal sa ambasádorom organizácie DASA. Je akreditovaným lektorom ITIL®, PRINCE2®, PRINCE2 Agile®, COBIT®, DASA DevOps a Practical Kanban. Martin je nezávislý profesionál, ktorý pomáha firmám riešiť problémy a využívať príležitosti nielen pri riadení IT, ale aj celých firiem. Využíva na to znalosti a skúsenosti získané za 30 rokov praxe v nadnárodných spoločnostiach a pri spolupráci s rôznymi klientmi.
|
|
Ludmila Vráželová Ludmila Vráželová je lektorkou a konzultantkou s bohatými skúsenosťami v oblasti IT a obchodnej transformácie. Poskytuje odborné IT školenia, workshopy a konzultácie pre manažérov a odborníkov, ktorí chcú nastaviť a riadiť IT podľa rámcov ITIL®, COBIT®, IT4IT®, DevOps, IT4IT® a PRINCE2®. Okrem toho dokončila 3 projekty v rámci Lean Six Sigma a má skúsenosti s implementáciou HP Service Manager a BMC Remed, ako aj s platformou ServiceNow.
|