Školstvu sa v posledných rokoch čím ďalej tým výraznejšie nedarí vyrovnať s rýchlymi zmenami v spoločnosti a priemysle. Pripraviť sa na celoživotné povolanie v školskom veku už prakticky nejde. Vznikajú nové profesie, mnoho segmentov sa výrazne mení. Normou sa tak stáva celoživotné odborné vzdelávanie.
Prichádza doba, kedy na celoživotné povolanie nebude stačiť absolvovať príslušnú odbornú strednú alebo vysokú školu, prípadne sa vyučiť. Podľa vyjadrenia Ministerstva školstva sa 60 % detí, ktoré budú v septembri nastupovať na základnú školu, potrebuje pripraviť na povolanie, ktoré ešte neexistuje. Aj u existujúcich zamestnancov sa menia požiadavky na ich znalosti a zručnosti, a je reálne, že tempo zmien ešte porastie. Aj keď v niektorých odborných profesiách je obvyklé, že sa ľudia neustále vzdelávajú už teraz, do budúcnosti musíme počítať s tým, že tento trend zasiahne väčšinu zamestnancov.
Prepojenie výučby s praxou a celoživotné vzdelávanie, nielen pri vysoko odborných profesiách, bude podľa mienky odborníkov cestou k zvýšeniu množstva kvalifikovaných pracovníkov na trhu práce. Ekonomika bude potrebovať iné zručnosti ako doteraz, štvrtá priemyselná revolúcia prinesie digitalizáciu činností i procesov, rozvoj technológií, nové prístupy k riadeniu i logistike. Inými slovami, budú potrebné úplne iné schopnosti a znalosti.
„Již několik let sledujeme, že firmy počítají s tím, že nové zaměstnance musí v první řadě odborně dovzdělat. To nabývá na důležitosti zejména u čerstvých absolventů, zejména nyní, kdy školy opouštějí ti, kteří kvůli pandemii přišli o odbornou a praktickou výuku. Jednou z cest ke zlepšení situace v přípravě studentů na pracovní praxi je aktivní spolupráce firem se školami. Péče o odborné vzdělávání se ale také stále více přesunuje do kompetence zaměstnavatelů,“ hovorí Michal Novák z pracovného portálu Profesia.cz.
Obvyklejšie bude aj to, že ľudia zmenia viackrát za život svoju profesiu. Situácia, keď absolvent po dokončení strednej alebo vysokej školy nastúpi do firmy, kde bude zastávať stále rovnakú prácu až do dôchodku, prípadne kariérne rásť na základe rastúcich skúseností, už nie je obvyklá. Stále viac ľudí v priebehu svojej kariéry úplne zmení svoju profesiu. Či už kvôli potrebe zmeny alebo vplyvom vonkajších okolností. Náplň práce sa ale s rozvojom technológií mení aj tým, ktorí zostávajú pri svojej profesii – musia sa učiť zvládať nové technológie, prispôsobiť sa zmenám v komunikácii a spôsobe práce. A to bude pod vplyvom rastúcej digitalizácie vo všetkých segmentoch stále bežnejšie.
„Bez znalosti IT a komunikačních technologií už se neobejdou lidé téměř v žádném oboru a s dalším rozvojem digitalizace poptávka po technologicky vzdělaných pracovnících ještě vzroste. Znalost technologií a ochota učit se se ukázala jako velká výhoda už v době pandemie, protože lidé, kteří ji prokázali, snáze našli uplatnění jinde. Sháňka po IT pracovnících také motivuje zaměstnavatele k tomu, aby do případného přeškolení a dalšího odborného IT vzdělávání zaměstnanců investovali sami,“ hovorí Ján Dvořák, výkonný riaditeľ Počítačovej školy GOPAS.
Dopyt po kvalitných zamestnancoch na trhu práce neklesá, stupňujú sa ale aj požiadavky zamestnávateľov. Univerzitný titul, najmä v rýchlo sa transformujúcich odvetviach, nestačí, firmy dnes chcú viac. Ľudia, ktorí chcú budovať kariéru na svojej odbornosti, preto potrebujú neustále sledovať vývoj odboru a mať prehľad o tom, čo je nové. Kvalitné vzdelávanie už nie je len záležitosťou univerzitnej sféry, informácie o uplatnení nových trendov v spojení s praxou ponúka množstvo podnikateľských subjektov, nadačných projektov a pod.
„Pokud je kvalitní vzdělání základním prvkem úspěchu v jakémkoli oboru, platí to o investicích dvojnásob. Proto jsme vytvořili unikátní online platformu, která kromě reálných investičních možností nabízí i vzdělávání investorů. Nabízené kurzy si kladou za cíl kvalitně a efektivně vzdělávat jak začínající investory, tak nabídnout těm zkušeným další úhly pohledu pro možnou investici. Kurzy pokrývají celou řadu investičních témat a oborů, od základů investování, investic do akcií či komodit, až po pokročilejší témata,“ hovoria o edukačnom projekte The Royal Education Martin Klouček, prezident Royal Capital Clubu (a Andrea Prchalová, projektová manažérka) a dodávajú: „Naše kurzy jsou postavené na zkušenostech špičkových odborníků z reálné praxe a jejich absolventi mohou do hloubky pochopit investiční a ekonomické souvislosti, seznámit se s pokročilými metodami a získat ucelené know-how, které potřebují pro úspěšné akciové obchodování a investování.“
Prečo je potrebné školiť zamestnancov a aké výhody školenie prináša? To sa dočítate v tomto článku.