Agilné metódy sú dnes takmer všade. Už zďaleka to nie je len záležitosťou IT a softvérového vývoja. Hovoríme o agilných firmách, agilnom leadershipe, agilných financiách, Agilnom HR. Agilné prístupy sa používajú vo finančnom sektore, vo výrobe v zdravotníctve alebo aj v školstve. Čo to teda znamená?
S tým, ako sa svet stáva rýchlejší, dynamickejší a menej predpokladateľný, mení sa aj štýl práce, ako na takéto situácie firmy reagujú. Agilný vlastne znamená rýchlo sa meniaci, pružný, reagujúci na zmeny. Namiesto fixných ročných plánov priebežne reagujeme na spätnú väzbu a zmeny berieme ako bežnú súčasť fungovania. Agilný svet nepracuje s jednotlivcami, ale stavia tímy, ktoré sú efektívnejšie na riešenie komplexných problémov a snažia sa im dať väčšiu samostatnosť a nechať ich sa rozhodovať o riešení problémov samostatne.
Jednou z najznámejších agilných metód je Scrum. Scrum sa primárne používa na strategické plánovanie produktov. Je to metóda tímovej spolupráce zameraná na zákazníka a hodnotu, ktorú tímy dodávajú v krátkych iteráciách. Na konci každého krátkeho cyklu sa spýtajú zákazníka na spätnú väzbu, na základe tejto interakcie naplánujú ďalšiu iteráciu a tak si v priebehu overujú, že sú správnym smerom.
Takéto intro do agilných metód a Scrumu ponúka kurz Agile methods and Scrum process - Intro (SCRUM1), kde sa zameriavame na pochopenie agilného fungovania a Scrumu. Podobne sa na to zameriava kurz ICAgile Certified Professional - Agilné princípy (SCRUM1C), ktorý ide viac do hĺbky a vysvetľuje rôzne praktiky agilného sveta.
Scrum Alliance, ako prvá certifikačná autorita, má vďaka svojej dlhej histórii celosvetovo rozhodne väčší dopad a vlastníctvo jej certifikácie je rozhodne výborná voľba. Tieto certifikácie sú na našom trhu veľmi dobre známe a uznávané.
Asi najobľúbenejší je Certified Scrum Master (CSM) (SCRUM_CSM), ktorý sa zameriava na pochopenie Scrumu z pohľadu fungovania tímu a kľúčovej úlohy ScrumMastera. Pre produkťákov a biznis je tu Certified Scrum Product Owner (CSPO) (SCRUM_CSPO), ktorý sa pozerá na Scrum z pohľadu biznis hodnoty, práce so zákazníkom a manažmentom Backlogu.
Obidve certifikačné rady majú pokračovanie Advanced a Certified Scrum Professional Advanced Certified ScrumMaster (A-CSM) (SCRUM_ACSM), Advanced Certified Product Owner course (SCRUM_CSPO2), Certified Scrum Professional - ScrumMaster kurz (SCRUM_CSP-SM), ktoré už vyžadujú ročnú alebo dvojročnú skúsenosť na danej pozícii.
Z pohľadu biznis agility, teda agility na úrovni celej organizácie sa pozerajú kurzy Certified Agile Leadership (CAL) (SCRUM_CAL), ktoré sprevádzajú manažérov a lídrov potrebnou zmenou štruktúry a kultúry organizácie.
Agile je dnes takpovediac všade. Takže nech už sa rozhodnete akokoľvek, istú dávku agility budete potrebovať vo všetkých prostrediach. Tak prečo nezačať rovno teraz?
Vďaka praktickým kurzom GOPASu máte jedinečnú príležitosť rozvíjať svoje zručnosti v oblasti Scrumu a získať uznávané certifikáty.
Všetky tieto kurzy môžete absolvovať za výhodnú EARLY BIRD cenu!
Ak sa prihlásite na vybrané termíny kurzov označené ikonkou najneskôr 30 dní pred začiatkom kurzu, získate zľavu až 200 EUR bez DPH. Na termíny neoznačené touto ikonou sa cena EB nevzťahuje.
Zuzana je Certified Scrum Trainer s bohatými praktickými 20-ročnými skúsenosťami, s vášňou pre šťastnejšie tímy, zlepšovanie podnikania a riadenie zmien v IT. Už v roku 2005 zavádzala agilné metódy v USA. Ako certifikovaná Scrum trénerka Scrum Alliance Zuzi preškolila tisíce Scrum Masterov a Product Ownerov po celom svete.
Je poprednou odborníčkou na agilné transformácie a doteraz konzultovala stovky firiem všetkých veľkostí v rámci rôznych trénerských projektov. Od zavedenia Scrumu do tímov až po pomoc pri úspešnej agilnej transformácii celého podniku. Je vynálezkyňou konceptu #ScrumMasterWay.