• On-line už zostáva na dovolenke takmer každý
• 80 % ľudí si so sebou berie na dovolenku počítač alebo iné pracovné komunikačné nástroje, dve tretiny z dovolenky pracujú
• Niektoré firmy začínajú zamestnancom na dovolenke nariaďovať odpojenie od firemných systémov

Automatické odpovede v neprítomnosti naznačujú, že štartuje doba dovoleniek. Väčšina Čechov sa ale ani na dovolenke nezaobíde bez svojho notebooku, tabletu alebo iného pracovného nástroja. A len pätina ich pri balení nechá bokom. Takmer všetci potom zostávajú on-line aj z iných ako pracovných dôvodov – nezaobídu sa bez sociálnych sietí, obľúbených programov a kanálov alebo hier.

Online aj počas dovolenky

S covidom sa pre mnohých zmenil nielen spôsob práce, ale aj zvyky. Veľa činností, vrátane zábavy, športu, nakupovania, sme si zvykli riešiť v on-line prostredí, a tak je pre mnohých bolestivé sa z neho vymaniť. Aj keď by to malo byť len na chvíľu a z takých príjemných dôvodov ako relaxácia, odpočinok a dovolenka.
V mnohých firmách sa zmenil aj prístup k tomu, ako sú ľudia „dosiahnuteľní“ aj mimo pracovného času. Dlhodobá práca z domu prispela k určitému rozpliznutiu pracovného času a hocikde sa stalo zvykom, že ľudia bez ohľadu na dennú dobu nielen vezmú mobilný telefón, ale tiež zareagujú na e-mail či inú komunikáciu. To platí aj o dobe víkendov a dovoleniek.

„Lidé si zvykli na pohodlnost komunikace kdykoli a odkudkoli. To jim na jednu stranu dává volnost, kdy se mohou do pracovního jednání plnohodnotně prostřednictvím zabezpečeného komunikačního řešení připojit i z auta, zahrady nebo z dovolené, na druhou stranu se stalo zvykem být pro důležitá jednání dosažitelný i v době volna,“ hovorí Michal Černý, odborník na komunikačnú techniku zo spoločnosti Audiopro.

Pre prácu aj pre zábavu

Väčšina ľudí si so sebou berie na dovolenku vybavenie, ktoré im umožní byť on-line. Ľudia chcú počas dovolenky zdieľať svoje zážitky na sociálnych sieťach, hrať hry, majú čas na sledovanie filmov alebo obľúbených kanálov, chcú mať možnosť hľadať informácie o zaujímavých miestach, ktoré by mohli navštíviť, možnostiach dopravy, reštauráciách a zábave v okolí. Dve tretiny ľudí ale so sebou berú počítač kvôli práci.

„Množství lidí, kteří řeší své pracovní záležitosti z dovolené, v posledních letech skokově narostlo. Firmy by měly pamatovat na to, aby zejména v letním období zaměstnanci věděli, co nemají z pracovních počítačů a telefonů dělat. Připojování z veřejných sítí v hotelích, na letištích, v restauracích, poskytování pracovního počítače dětem na hraní a streamování, jsou neustále opakované chyby, jimiž mohou lidé na dovolených ohrozit nejen svá zařízení a data, ale i firemní systémy. Pozor by si uživatelé měli dát hlavně ve chvíli, kdy se jim v počítači zobrazí zpráva informující je o nedůvěryhodném připojení, pokud se snaží přistoupit na webové stránky, přihlásit se k firemní síti nebo si stáhnout poštu. Nedůvěryhodné připojení je nutné vždy bezpodmínečně odmítnout,“ hovorí Roman Kümmel z Počítačovej školy GOPAS.

Viac o bezpečnosti a hackingu sa môžete dozvedieť na bezpečnostnej konferencii HackerFest 2022 už 22. septembra.

Právo alebo povinnosť byť off-line?

V čase, keď firmy zakotvujú vo svojej kultúre work-life balans, silnie ale aj trend donútiť zamestnancov o dovolenke nepracovať. Niektorí zamestnávatelia priamo pod hrozbou sankcií zakazujú, aby ich ľudia počas dovolenky vstupovali do firemných systémov a mailových profilov. 

„Firmy mají zájem, aby jejich zaměstnanci zůstali výkonní, proto sledujeme sílící tlak na to, aby se o dovolených odstřihli od pracovní komunikace. Doba covidu značně posunula hranice vnímání potřeby zůstat on-line, proto se toto téma stává důležitým nejen pro HR oddělení, ale je i cílem úprav pracovního práva. Zakotvení práva být off-line, které se týká nejen času mimo pracovní dobu, ale i dovolené, se nejspíš stane součástí novely Zákoníku práce v souvislosti s právní úpravou home office,“ hovorí Michal Novák z pracovného portálu Profesia.cz.